09:00 - 19:00

Pzt - Cmt

   
   

      

info@starlifevillalari.com

   

SiTE KURALLARI

STARLİFE SİTESİ GENEL KURALLAR

* Kat malikleri birbirlerine karşı Medeni Kanunda düzenlenmiş bulunan komşuluk hukuku kurallarının gereklerine uymak ve iyi komşuluk ilişkilerinin gerektirdiği tavır ve davranışlardabulunmakla yükümlüdürler.

* Kat malikleri gerek kendi bağımsız bölümlerini ve gerekse ana taşınmaz ile bunlardaki ortak yerlere ait hakları kullanırken iyi niyet kuralları, kanun ve bu yönetim planının emir ve yasaklarına ve yönetime ait kurul ve görevlilerin aldıkları kararlara tam olarak uymakzorundadırlar.

* Site sakinleri bağımsız bölümler ve ortak mahallerde pis kokulu, patlayıcı, yanıcı ve tehlike doğurucu kimyevi ve sair madde bulundurulamaz ve diğer bağımsız bölüm sakinlerini rahatsız edecek şekilde sarsıntı yapan, koku, duman toz çıkartan hareket ve işler yapamazlar.

* Site görevlileri kapıcı değildir. İş tanımları yapılmış, belli bir programa göre görevlerini yapmakta ve denetlenmektedirler. Site görevlilerinden özel iş talep etmeyiniz.

* Kendi bağımsız bölümlerinde binanın ana taşıyıcı sistemine zarar vermemek suretiyle tadilat yapabilirler. Tadilat yapmadan önce site yönetimine başvurulmalı tadilat formu doldurulmalıdır. Gürültü çıkarabilecek bağımsız bölüm onarımlarının Pazar günü yapılmaması ve diğer günlerde ise (15 Haziran-15Eylül tarihleri arası hariç) 08:00-18:00 saatleri arasında yapılması gerekmektedir.

* Bağımsız bölümü oluşturan binanın dış elemanlarında yapının mimari görünümünü etkilesin etkilemesin hiçbir değişiklik yapamazlar.

* Bağımsız bölüm sakinleri onarım için gelecek firma ve çalışanları ile ilgili gerekli bilgileri Site Yönetimine önceden bildirmeli ve güvenlik konusunda taviz verilmesi talep edilmemelidir.

* Balkonlara dışarıdan görülecek ve estetiği bozacak şekilde eşya konulmamalıdır. Balkon ve pencerelere tente, branda, şemsiye, bez gibi görüntü kirliliği yaratacak eşyalar konulmamalıdır. Balkonlara ve balkon demirlerine çamaşır, havalandırma ve kurutma amaçlı halı, kilim asılmamalıdır.

* Bağımsız bölüm içlerinde ve dışında çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmamalı, yüksek sesle televizyon ve müzik dinlenmemelidir.

* Site içerisinde evcil hayvanların tasmasız dolaşmaları kesinlikle yasaktır. Site ortak alanlarında dolaştırılan evcil hayvanların dışkıları sahipleri tarafından toplanmalıdır.

* Spor tesisleri (Tenis kortu, basketbol sahası) 10:00 – 23:00 saatleri arasında kullanılmalıdır.

* Kat Malikleri kendi bağımsız bölümlerinde diğer kat maliklerini rahatsız edecek şekilde geç vakte kadar süren toplantılar tertip edemezler, bu toplantılarında diğer kat maliklerini rahatsız etmemeye itina göstermeye mecbur oldukları gibi Düğün ,Nişan gibi toplantıları Starlife Sitesi’nin ortak mahallerinde yapamazlar.

* Yüzme havuzu 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında 10:00-19:00 saatleri arasında açık olacaktır. Havuz ilaçlama ve bakım çalışmaları yapıldığından, bu saatler dışında sağlığınız ve havuz hijyeni nedeniyle havuz ve çevresini kullanmayınız. Site dışından gelenlerin havuzu kullanması yasaktır.

* 8 yaşından küçük çocukların havuzdan faydalanması için yetişkin bir kişi gözetimi zorunludur. Havuzda CANKURTARAN yoktur.

* 5 yaşından küçük çocuklar yetişkin havuzuna ancak ebeveyniyle beraber girecektir.

* 3 yaşından küçük bebeklerin çocuk havuzuna Mayo bebek bezi giydirilmeden havuza sokulması yasaktır.

* Havuza girmeden önce muhakkak duş alınız ve bonenizi takınız.

* Şezlonglara yer tutmak amacıyla havlu bırakmayınız ve kısa süreli ayrılmalarda bile şezlongu boşaltınız.

* Havuz hijyeni için havuz dışında kullandığınız ayakkabı ve terliklerle havuz kenarına gelmeyiniz. Havuz kenarında temiz terlik kullanınız.

* Havuz çevresinde koşmak, itişmek, top oynamak, çevredekileri rahatsız edecek şekilde suya atlamak kesinlikle yasaktır. Çocuklarınızı bu konuda uyarınız.

* Havuzda Palet, şişme oyuncak, şişme yatak ve benzeri şeylerin kullanılması yasaktır.

* Havuz etrafında yemek yemek cam eşya kullanmak ve alkollü içki tüketmek kesinlikle yasaktır.

* Mevcut bir bulaşıcı hastalığınız varsa ve vücudunuzda deri enfeksiyonu, açık yara veya kesikler varsa havuzu kullanmayınız.

* Evcil hayvanlarınızı havuz bölgesine getirmeyiniz. ? Havuza yabancı madde atmayınız. Havuz ve çevresini temiz tutup sigara izmaritlerinizi ortalara atmayınız. Atanları uyarınız.

* Kullanım sonrası, havuz içi ve etrafında top , bot oyuncak, gazete, dergi vs. eşya ve çöp bırakılmaması, bırakılması durumunda çöp muamelesi göreceğini unutmayınız.

* Sitedeki trafiğin, ortak otoparkların yönetimi başta Yönetim Kurulu olmak üzere Site Yönetiminin sorumluluğundadır. Bu konuda alınacak kararlara ve kurallara uyma zorunluluğu vardır.

* Bağımsız bölüme tahsisli otopark sayısından fazla aracı olan sakinler fazla araçlarını yol kenarında veya site ortak alanlarında ayrılan park yerlerine park etmelidirler. Kaldırımlara veya yol şeritlerine araç bırakmak yasaktır.

* Otopark ve Site içindeki araçların üzerinde anahtar bırakılmaması, araç kapılarının araç terk edildiğinde kilitli bulundurulması hırsızlıklara karşı kişisel önlemler arasında değerlendirilmektedir. Araç anahtarları hiçbir nedenle sitede görevli güvenlik, temizlik ve teknik personele emanet edilmemeli, olası olaylar konusunda sorumluluk anahtarı teslim eden site sakinine ait olacaktır.

* Araç park ederken ambulans, yangın aracı vb. acil durum araçlarının geçişi engellenmeyecek şekilde park edilmelidir.

* Ziyaretçi araçları, ziyaret edilen sakinin kendi otoparkında yer yoksa mutlaka misafir otoparkına park ettirilmelidir.

* Tüm ziyaretçi ve diğer amaçlarla siteye gelen kişilerin davranış ve kurallara uymaları ile ilgili sorumluluk ilgili site sakinine aittir.

* Otopark haricinde sitedeki hiçbir ortak alan site sakinlerine özel değildir.

* Ortak alanlara zarar verenlerden zarar tutarı tahsil edilir. Yapılacak masraflar için zarar verenin onayı aranmaz.

* Çocuklarınızın güvenliği için bahçe, park ve havuz alanlarında ebeveynlerin yanlarında bulunması gerekmektedir. Ebeveyni yanında bulunmayan çocukların sorumluluğu site yönetimine ait değildir.

* Site içi ortak alanlarda alkollü içecek tüketmek yasaktır.

* Balkonlardan halı ve benzeri cisimlerin silkelenmesi, çöp atılması, pencere ve balkonlarda dış tarafa gelecek şekilde genel görüntüye aykırı giyisi ve benzeri eşya asılması yasaktır.

* Bağımsız bölüm dış cephesi ve balkonlarda dış görüntüyü bozacak renk ve şekil değişikliği yapılamaz.

* Çöp poşetlerinizi sağlam ve ağzı bağlı poşetlerde sızıntı yapmayacak şekilde her bağımsız bölümüm kendine ait olan çöp kovalarına bırakılması gerekmektedir.

* Tv, müzik sistemi gibi sesli cihazları diğer komşuları rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayınız.

* Ortak alanlarda umuma aykırı hareketlerde bulunmak, diğer sakinlerin huzurunu bozacak davranışlar yasaktır.

 

EVCİL HAYVAN BESLEME

* Sitede köpek, kedi, kuş gibi evcil hayvan barındırmak ancak komşuluk hukuku kuralların aykırı olmamak, bağımsız bölümlerde bulunan diğer komşuları rahatsız etmemek şartı ile mümkündür. Evcil hayvanlar yönetim tarafından belirlenen yerler dışında gezdirilemez ve bağlanamaz.

* Evcil hayvanları başıboş bırakmak, ortak alanlara ve bahçelere tuvaletlerini yaptırmak yasaktır. Evcil hayvan dışkıları sahipleri tarafından toplanmalıdır.

* Evcil hayvanların çocuk oyun alanı, cafe bölgesi ve havuzlara sokulması kesinlikle yasaktır.

* Site dahilinde evcil hayvanlar tasmasız gezdirilemez.

* Site içinde başıboş hayvanları beslemek uygun değildir. Bu nedenle site sakinlerimiz tarafından site ortak alına konulan yemler kaldırtacaktır.

 

ZİYATERÇİ KURALLARI

* Siteye devamlı gelmesi muhtemel birinci derece yakınların listesi ana girişe verilmesi halinde fazla beklemeden teyitleri alınarak siteye girişleri sağlanacaktır.

* Ziyaretçi ve misafirler bağımsız bölüm sakininin teyit vermesi halinde siteye alınacaktır. Teyit ana girişte görevli güvenlik personeli tarafından İnterkom cihazı ile iletişim kurularak alınacaktır.

* Tamirat, tadilat, taşeron hizmet vb. nedenlerle gelenler her zaman kimlik sorma işlemine tabi tutulacak ve siteye girmeleri hususunda bağımsız bölüm sakininden teyit alınacaktır.

* Bağımsız bölüm satın alan veya kiracı olarak Siteye taşınan bağımsız bölüm sakinlerinin bilgi almak için Site Yönetimine müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

POSTA VE KURYE HİZMETLERİ

* Ana girişte bulunan güvenlik personelinin site sakinlerine posta ve kurye ile gelen her türlü paket ve evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konuda ısrarcı olunmaması rica olunur.

* Gelen posta ve kuryeden ele teslim edilmesi gerekenler, sakinden teyit alınarak bağımsız bölüme gönderilecek ve PTT görevlisi kanalıyla yapılan tebligatlar hariç diğer teslimatlar ise ilgili dağıtım personeli tarafından bağımsız bölümlerin girişlerindeki posta kutularına bırakılması sağlanacaktır.

 

GÜVENLİKLE İLGİLİ HUSUSLAR

* Güvenlik personeline emanet bırakma konusunda talepte bulunulmamalıdır.

* Güvenlik personelinin görevlerine müdahale edilmemeli, talep, şikayet ve öneriler Site Yönetimine bildirilmelidir.

* Güvenlik personelinden görevleri dışında özel hizmet talep edilmemelidir.

* Güvenlik personelinden, su, taksi çağırma vb. isteklerde bulunulmamalıdır.

* Belirlenen kurallar ve izinler haricinde gürültü gelen bağımsız bölümler tam olarak tespit edildikten sonra aranması için güvenliğe bildirilmelidir.

* Güvenlik personeli site yönetim planı ve yönetim kurulunda alınan kararları uygulamakla ve bu konularda uyarılarda bulunmakla yükümlüdürler.

* Bağımsız bölüm sakinlerinin evlerinde çalıştırdıkları yardımcı elemanların isimlerini, telefon numaralarını (ev ve cep) ve nüfus cüzdan fotokopilerini Güvenlik Departmanı’na vermeleri olumsuzlukların yaşanmaması açısından önemlidir

* Tadilat ve taşınmalarda vb. ortak alanlara verilecek hasarlar bağımsız bölüm sahibi veya taşeron firma tarafından karşılanacaktır.

* Küçük çocukların (can güvenliği vs. açısından tehlike arz ettiği için) ortak sığınaklara, kendilerine ait olmayan kapalı mahallere girmemeleri ve site içerisinde elektrik direklerine tırmanmamaları vb. her nevi açıkta kalan kablolara temas etmemeleri konusunda ebeveynleri tarafından uyarılmalıdırlar.

 

AİDAT ÖDEMELERİ

* Bağımsız bölüm sakinlerinden aidatları her ayın 10’una kadar tahsil edilir.

* Gününde ödenmeyen aidat ve tüketim borçlarına kanunda öngörülen gecikme faizi (% 5) uygulanacaktır.

* 2 aidatını ödemeyen kat sakinlerimize avukatımız aracılığı ile ihtar mektubu veya SMS gönderilecektir.

* 3 aidatını ödemeyen kat sakinlerimize icra takibi yapılacaktır.

 

YERLEŞİM YERİ BİLDİRİMLERİ

* 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu site vb. yaşam alanlarında ikamet edenlerin kimlerinin kolluk kuvvetlerine bildirilmesi hususunda maddeler yer almakta ve bu maddelere aykırı davranan sakinler ile bunların yaşadığı alanların yöneticileri hakkında cezai uygulamalar öngörmektedir.

* Sitede oturan tüm sakinlerimizin adres beyanında bulunmaları zorunludur.

* Adres beyanı ile yükümlü olan vatandaşlar yerleşim yeri adreslerine ilişkin değişiklikleri 30 iş günü içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine bildirmedikleri takdirde 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68(c) maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır.

* Herhangi bir amaçla nüfus müdürlüğüne gerçek dışı beyanda bulunanlar ve bunlara tanıklık edenler altı aydan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

* Değişen adres / yazışma adresi, araç plakalarınızı ve telefon numaralarınızı yönetime bildirmek kat maliki/sakininin sorumluluğundadır. Adres bildiriminde bulunmayan kat maliki/sakini site yönetiminde kayıtlı adreslerinin tebligat adresi olduğunu peşinen kabul eder.

 

SİTE YÖNETİMİ İLE İLGİLİ HUSUSLAR

* Sitemize taşındığınızda site sakinleri bilgi formunu doldurup yönetime bırakınız. Daha önce form doldurmamış malik ve sakinler bilgi formunu site güvenliğinden temin edebilirler.

* Tatil veya başka amaçlarla uzun süre evinde olmayacak bağımsız bölüm sakinlerinin emniyet açısından gitmeden önce Site müdürlüğüne bilgi vermesi, mümkünse ulaşılabilecek adres ve telefonlarını bırakması tavsiye olunur.

* Siteyi ilgilendiren konuların en kısa sürede ve sorunun büyümesini beklemeden paylaşılması hizmet kalitesini arttıracaktır.

* Ortak kullanım alanlarındaki sorunlar Site Yönetimince giderilecektir. Ortak alanlardaki her türlü teknik ve güvenlik sistemlerine sakinlerimizin müdahalesi güvenlik ve insan sağlığı açısından sakıncalıdır.

Tespit edilen aksaklıkların yönetime bildirilmesi gerekmektedir. İş bu genel kurallar sitede yaşayan her malik veya sakini bağlayıcı hükümde olup, site yönetimince tebliğ edilir ve uygulanır.

Saygılarımızla; Starlife Sitesi Site Yönetimi